Գիտնականները չեն կարողանում հասկանալ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումից հետո առաջացող ալերգիայի պատճառը

Նորություններ

Գիտնականներն ուսումնասիրում են, թե ինչը կարող է հանգեցնել Pfizer Covid-19 պատվաստանյութ ստացած մարդկանց ալերգիկ (անաֆիլակտիկ) ռեակցիաների դեպքերի: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնի մամուլի ծառայությունը: Մասնավորապես, Միացյալ Նահանգներում անաֆիլակտիկ ռեակցիայի վեց դեպք է գրանցվել 27 դեկտեմբերի 19-ի դրությամբ Covid-19- ի դեմ Pfizer պատվաստանյութ ստացած 272 հազար մարդկանց շրջանում: Նման դեպքեր կան նաև Մեծ Բրիտանիայում, որոնցից երկուսը մինչ այժմ գրանցվել են:

«Պատվաստանյութեր արտադրող Pfizer ընկերությունը հայտարարել է, որ հետևելու է անաֆիլակտիկ ռեակցիաներին», — ասվում է այնտեղ:Նրանք նաև նշել են, որ անաֆիլակտիկ ռեակցիաները կարող են առաջանալ ցանկացած պատվաստանյութի նկատմամբ, բայց դրանք սովորաբար բավականին հազվադեպ են ՝ մոտավորապես մեկ նման դեպք միլիոն դոզաներում:

«Քիմիական նյութը, որը կոչվում է պոլիէթիլենգլիկոլ, որը պատրաստվում է Pfizer- ի և BioNTech- ի կողմից և առկա է պատվաստանյութերում», կարող է «ալերգիա» առաջացնել », — ասում է Փիթեր Մարքսը, ԱՄՆ Սննդամթերքի և դեղերի վարչության կենսաբանական գնահատման և հետազոտության կենտրոնի տնօրենը: Չնայած նյութում նշվում էր, որ ոչ բոլոր գիտնականներն են համաձայն այս կարծիքի հետ:Այս պահին, բարդությունները կանխելու համար, բժիշկները խորհուրդ են տալիս պատվաստումից հետո 15 րոպեի ընթացքում դիտել պատվաստվածին:

Աղբյուր

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.