Վաչեն չnւնի դերաuանական կրթnւթյուն, հայտնվել է ֆիլմnւմ, որը uտացավ գլխավnր մրցանակ. Արան և Մհերը` Օuկարի մաuին
«Օձի լեզու» հաղորդման վերջին թողարկամն գլխավոր թեման «Օսկար» մրացանակաբաշխությունն էր և հայ դերասանների մասնակցությամբ «Անորա» ֆիլմի հաղթանակը։
Մենք հետևել ենք «Օձի լեզու» հաղորդման վերջին եթերին և առանձնացրել հետաքրքիր պահեր, որոնք առնչվում են Վաչե Թովմասյանի դերասանական կարիերային և «Անորա» ֆիլմի հաղթանակին։
Խոսելով Վաչեի հաջողության մասին՝ Արան ընդգծեց.
«Վաչեն բացառիկ անհատականություն է: Նա էկրանին ու բեմում ներկայացնում է մի կերպար, որը տարբերվում է իր իրական անձից։
Վերջին տարիներին նա մեծ ջանքեր է ներդրել՝ կատարելագործելով իր անգլերենը, ինչը, անկասկած, օգնել է նրան առաջ գնալու։
Չունենալով դերասանական կրթություն՝ նա nonetheless հայտնվել է մի ֆիլմում, որը գլխավոր մրցանակի արժանացավ»։
Մհեր Բաղդասարյանն իր տեսակետը ներկայացրեց հետևյալ կերպ.
«Երևանի արվարձաններից եկած երիտասարդը նախ հայտնվեց «32 ատամ» նախագծում, ապա «Վիտամին» հաղորդման շրջանակում, իսկ այսօր արդեն կանգնած է միջազգային կինոյի ամենակարևոր հարթակում՝ ստանալով բարձրագույն մրցանակ։
Սա ապացուցում է, որ հնարավոր չէ սահմանափակել երազանքների իրականացումը»։
Քննարկման ընթացքում Արան ու Մհերը նաև անդրադարձան «Անորա» ֆիլմի բովանդակությանը։ Այս ֆիլմը պատմության մեջ առաջինն էր, որ հայերեն երկխոսությամբ դարձավ «Տարվա լավագույն ֆիլմ» անվանակարգի հաղթող։
Սակայն Մհերը մտահոգություն հայտնեց, որ ֆիլմում հայկական կերպարները ներկայացված էին ոչ լավագույն լույսի ներքո.
«Ֆիլմում երկու հայ կերպարներն էլ ցուցադրվում են որպես կախված ու ենթակա ռուսական ազդեցությանը։ Այս մոտեցումը շատերի մոտ հարցեր է առաջացրել, և ես նույնպես անհանգստացած եմ որոշ դրվագներով»։
Մհերին «Անորա»-ն չտպավորեց, մինչդեռ Արան գտնում է, որ այն դիտարժան է, սակայն բավարար չէ «Օսկար»-ի արժանանալու համար։